oko
krajobraz ekologiczny

Nawóz organiczny28 maja 2013

W celu użyźnienia gleby stosuje się wiele naturalnych zabiegów, min. siejąc różnego rodzaju poplony, nawożąc torfem oraz najbardziej docenione nawożenie czarnym złotem rolnika, a mianowicie obornikiem. Obornik jest nawozem organicznym poprawiającym właściwości odżywcze gleby stwarzając tym samym lepsze warunki do rozwoju mikroorganizmów.

Głównym jego zadaniem w glebie jest dostarczanie pokarmu roślinom przez cały okres ich wzrostu. Skład odżywczy obornika zwierzęcego zależy przede wszystkim od tego co zwierze jadło, ale również od jego rodzaju, sposobu chowu, oraz dawek antybiotyków jakie zwierze dostawało w czasie swojego życia. Struktura obornika np. od trzody, która spożywa pokarm z gospodarstwa naturalnego, gdzie zwierze ma dostęp do różnego rodzaju pożywienia, a trzody z 'fabryk' gdzie karmiona jest mieszankami pasz przyspieszającymi ich wzrost, a także hormonami jest bardzo duża, wręcz bym powiedział, że porównanie struktury nie ma sensu! Pierwiastki występujące w składzie obornika to azot, fosfor, potas, wapń, magnez, bor, żelazo, oraz wiele innych.


Obornik - nawóz organiczny.

Obornik

Dzięki swojej formie obornik, jako nawóz organiczny przyczynia się do wzrostu próchnicy w glebie, poprawia żyzność i strukturę gleby, oraz lepiej utrzymuje w niej wilgoć. Głównym składnikiem obornika jest kał, mocz oraz ściółka. Obornik w rolnictwie stosowany jest od tysięcy lat, a nawozy sztuczne stosuje się dopiero od kilkudziesięciu. Więc nie wierzmy kłamstwom, że jedynym sposobem na piękne i zdrowe warzywa oraz wykarmienie planety jest chemizacja oraz genetyzacja rolnictwa. Nawozy sztuczne wchłaniane są przez roślinę natychmiast, przez co dostarczają zaledwie niewielu pierwiastków oraz składników odżywczych. Nie wspominając już o niszczącym wpływie stosowania chemii na pola uprawne, które przez takie zabiegi obumierają. Nawóz naturalny rozkłada się w glebie dłużej, przez co zapewnia roślinom pokarm na dłuższy okres czasu. Obornik, żeby był dobrze zastosowany powinien być przekompostowany do uzyskania jednolitej masy. Odpowiedni okres kompostowania to około jeden rok. Termin nawożenia pól czy ogrodów to późna jesień lub wczesna wiosna.

Zapraszamy do obejrzenia filmu Home, w którym za pomocą niesamowitych zdjęć ukazane jest naturalne piękno naszej planety. Pozdrawiamy czytelników naszego bloga!Komentarze:(7)

easy solar napisał(a)suntrack.pl

15:19. 2023-10-03

Nawozy organiczne to nie tylko skarb dla ziemi, ale także dla naszego zdrowia i środowiska. Działają one jako naturalni stymulanci wzrostu, wprowadzając do gleby składniki odżywcze w formie organicznej, co przekłada się na zdrowsze i bardziej smaczne plony.

Rado napisał(a)http://viomar-agro.pl

09:26. 2016-12-27

Ja zawsze też stawiam na naturalne rozwiązania, kiedy tylko mogę. Uważam, że są one najbardziej skuteczne i przy tym nieszkodliwe, bo wiadomo, że chemia, chociażby najlepsza, to jednak chemia... Nie ma co ingerować za dużo w glebę.

maro napisał(a)http://maszynyrolne.pl/

13:49. 2016-08-05

Wiadomo, że to co naturalne lepsze :)

Tomasz napisał(a)http://www.agropolska.pl/

13:46. 2015-12-23

Bardzo fajny tekst o nawozie. Ja staram używać się naturalnych ale nie jest to zawsze takie łatwe. Czekam na kolejne wpisy i pozdrawiam :)

rolnik napisał(a)http://on-line.shop.pl/

11:45. 2015-03-31

Dobry nawóz organiczny jest dobry. Dopóki to nie gnojowica wylewana zimą, ale o tym wie każdy rolnik.

Marek napisał(a)

22:07. 2013-12-22

Wiecie może gdzie można kupić jakiś dobry nawóz ( Chodzi mi o giełde internetową) bo słyszałem ze agroskaner.pl jest dobry

Piotrek napisał(a)

22:53. 2013-07-12

Dzisiaj miałem kontrolę, ponieważ nie prowadzę produkcji zwierzęcej kontrolujący postanowili mocno wniknąć czy obornik który zadałem pod pszenicę nie był od zwierząt karmionych paszami z GMO.
Czasami myślę że cała ta ekologia z certyfikatem to jeden wielki przekręt.

Dodaj komentarz:

Podpis

Strona www (Opcjonalnie)

Treść