D o sporządzenia preparatów roślinnych wzbogacających przydomowy ogródek w pierwiastki, makro i mikroelementy, a także chroniących go przed niszczącymi szkodnikami można wykorzystać łatwo dostępne rośliny. Uważane są one często za chwasty niczemu nie służące, a tak na prawdę mają szerokie zastosowanie w rolnictwie jaki i lecznictwie.
Okazuje się, że każda z tych roślin posiada wiele zalet, jeżeli je poznasz i w odpowiedni sposób wykorzystasz, staniesz się właścicielem pięknego i naturalnego ogrodu. Poznając sekrety tych roślin i posiadając wiedzę dotyczącą ich zastosowania staniesz się niezależny od kartelu chemiczni-farmaceutycznego oraz dołożysz swoją cegiełkę w walce z nim.
W naszym ogrodzie najczęściej stosowane preparaty roślinne przygotowywane są z pokrzywy, piołunu oraz mniszka lekarskiego w formie gnojówki w dużych zbiornikach do których mamy szybkie i łatwe dojście. Są to rośliny łatwo dostępne, rosną w ogrodzie, na polanie oraz rowach. Najwygodniej jest nam nazrywać je do worka raszlowego, który zanurzamy w zbiorniku z wodą. Dzikich roślin, które można wykorzystać do sporządzenia preparatów jest dużo więcej, my dobieramy je podług efektu jaki chcemy osiągnąć przez ich zastosowanie.
Preparat przyspiesza wzrost roślin, wzmacnia je, przeciwdziała zgniliźnie, działa przeciwko kędziorkom, mszycom i gąsienicom. Zbiór pokrzywy najlepiej prowadzić przed jej kwitnięciem. Ważne są proporcje przygotowania preparatu, ponieważ zbyt mocny może zaszkodzić roślinie. Na 1 kg świeżo zerwanej rośliny dajemy 10 litrów wody, odstawiamy do sfermentowania od czasu do czasu mieszając w celu dotlenienia. Kiedy na powierzchni zbiornika pojawi się piana i wydzieli się nieprzyjemny zapach to znak, że gnojówka z pokrzywy jest już gotowa. W zależności od formy stosowania preparatu należy go rozcieńczyć w stosunku 1:10 przy podlewaniu, 1:20 przy oprysku. Warzywa nie tolerujące gnojówki z pokrzywy to: cebula, czosnek i por. Przygotowany w ten sposób naturalny środek bogaty jest w sole mineralne, mikro i makro elementy tj. azot, fosfor, magnez, wapń, żelazo, fluor i krzem.
Do przygotowania preparatu wykorzystuje się kwitnącą roślinę wraz z korzeniem. Przyspiesza on wzrost roślin, tworzy próchnicę w glebie, delikatnie nawozi oraz przyspiesza rozkład roślin w kompoście. Gnojówkę przygotowujemy zrywając 1,5 - 2 kg świeżej rośliny na 10 litrów wody.
Podobnie jak w przypadku pokrzywy, pędy bylicy piołunu zbieramy przed kwitnięciem. Preparat przyrządzamy zrywając 0,5 kg świeżej rośliny i zalewając ją 10 litrami wody, mieszając co kilka dni czekamy na fermentację. Gotowy preparat nie wymaga rozcieńczenia, działa odstraszająco na mrówki, ślimaki, krety i inne gryzonie. Polewamy w miejscach ich występowania lub zapobiegawczo.
Wyżej wymienione preparaty stosujemy na naszym gospodarstwie dlatego też potwierdzamy ich skuteczność. Zachęcamy do dodania Twojego przepisu na naturalne preparaty, które stosujesz w swoim ogrodzie.
"Zanim przeklną nas dzieci" to nasza propozycja na kolejny udany seans.
Pozdrawiamy !!
19:00. 2016-01-24
tez robie gnojowke z pokrzyw, ale nie tylko. Około
50 % musi byc innych roslin, jakie akurat sa pod
reka- rumianek, arcydziegiel, cos w podobie
dzikiej pietruszki i inne mi nierozpoznane. Niech mi
mowi kto chce, uwazam ze taki roznorodny
material jest lepszy. Mysle ze to co rosnie na mokrej glebie, jest z reguły bogate m.in. w azot.