oko
krajobraz ekologiczny

Naturalne preparaty roślinne04 październik 2012

D o sporządzenia preparatów roślinnych wzbogacających przydomowy ogródek w pierwiastki, makro i mikroelementy, a także chroniących go przed niszczącymi szkodnikami można wykorzystać łatwo dostępne rośliny. Uważane są one często za chwasty niczemu nie służące, a tak na prawdę mają szerokie zastosowanie w rolnictwie jaki i lecznictwie.

Okazuje się, że każda z tych roślin posiada wiele zalet, jeżeli je poznasz i w odpowiedni sposób wykorzystasz, staniesz się właścicielem pięknego i naturalnego ogrodu. Poznając sekrety tych roślin i posiadając wiedzę dotyczącą ich zastosowania staniesz się niezależny od kartelu chemiczni-farmaceutycznego oraz dołożysz swoją cegiełkę w walce z nim.

W naszym ogrodzie najczęściej stosowane preparaty roślinne przygotowywane są z pokrzywy, piołunu oraz mniszka lekarskiego w formie gnojówki w dużych zbiornikach do których mamy szybkie i łatwe dojście. Są to rośliny łatwo dostępne, rosną w ogrodzie, na polanie oraz rowach. Najwygodniej jest nam nazrywać je do worka raszlowego, który zanurzamy w zbiorniku z wodą. Dzikich roślin, które można wykorzystać do sporządzenia preparatów jest dużo więcej, my dobieramy je podług efektu jaki chcemy osiągnąć przez ich zastosowanie.

Gnojówka z pokrzywy.

Pokrzywa

Preparat przyspiesza wzrost roślin, wzmacnia je, przeciwdziała zgniliźnie, działa przeciwko kędziorkom, mszycom i gąsienicom. Zbiór pokrzywy najlepiej prowadzić przed jej kwitnięciem. Ważne są proporcje przygotowania preparatu, ponieważ zbyt mocny może zaszkodzić roślinie. Na 1 kg świeżo zerwanej rośliny dajemy 10 litrów wody, odstawiamy do sfermentowania od czasu do czasu mieszając w celu dotlenienia. Kiedy na powierzchni zbiornika pojawi się piana i wydzieli się nieprzyjemny zapach to znak, że gnojówka z pokrzywy jest już gotowa. W zależności od formy stosowania preparatu należy go rozcieńczyć w stosunku 1:10 przy podlewaniu, 1:20 przy oprysku. Warzywa nie tolerujące gnojówki z pokrzywy to: cebula, czosnek i por. Przygotowany w ten sposób naturalny środek bogaty jest w sole mineralne, mikro i makro elementy tj. azot, fosfor, magnez, wapń, żelazo, fluor i krzem.

Gnojówka z mniszka.

Mniszek lekarski

Do przygotowania preparatu wykorzystuje się kwitnącą roślinę wraz z korzeniem. Przyspiesza on wzrost roślin, tworzy próchnicę w glebie, delikatnie nawozi oraz przyspiesza rozkład roślin w kompoście. Gnojówkę przygotowujemy zrywając 1,5 - 2 kg świeżej rośliny na 10 litrów wody.

Gnojówka z piołunu.

Bylica piołunu

Podobnie jak w przypadku pokrzywy, pędy bylicy piołunu zbieramy przed kwitnięciem. Preparat przyrządzamy zrywając 0,5 kg świeżej rośliny i zalewając ją 10 litrami wody, mieszając co kilka dni czekamy na fermentację. Gotowy preparat nie wymaga rozcieńczenia, działa odstraszająco na mrówki, ślimaki, krety i inne gryzonie. Polewamy w miejscach ich występowania lub zapobiegawczo.

Wyżej wymienione preparaty stosujemy na naszym gospodarstwie dlatego też potwierdzamy ich skuteczność. Zachęcamy do dodania Twojego przepisu na naturalne preparaty, które stosujesz w swoim ogrodzie.

"Zanim przeklną nas dzieci" to nasza propozycja na kolejny udany seans.

Pozdrawiamy !!Komentarze:(3)

Janko napisał(a)jasminek22.blogspot.com

19:00. 2016-01-24

tez robie gnojowke z pokrzyw, ale nie tylko. Około
50 % musi byc innych roslin, jakie akurat sa pod
reka- rumianek, arcydziegiel, cos w podobie
dzikiej pietruszki i inne mi nierozpoznane. Niech mi
mowi kto chce, uwazam ze taki roznorodny
material jest lepszy. Mysle ze to co rosnie na mokrej glebie, jest z reguły bogate m.in. w azot.

Mirella napisał(a)www.rol-bud.net

23:44. 2012-12-30

Szkoda, że te preparaty są tak mało popularne

inez napisał(a)

19:15. 2012-10-05

proste rozwiązania są najlepsze!!! :)

Dodaj komentarz:

Podpis

Strona www (Opcjonalnie)

Treść